درباره بخش چابکسر

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/17 09:32 ویرایش : ‎1396/12/20 11:44 بازدید: 2882

موقعیت جغرافیایی:
چابکسر شرقی‌ترین شهر استان گیلان است. شهر چابکسر با وسعت 330 هزار کیلومتر مربع از شمال به دریای خزر، از شرق به رامسر، از جنوب به ارتفاعات جنگل‌های البرز کوه و رحیم آباد و از غرب به کلاچای محدود است .
بخش چابکسر دارای دو دهستان سیاهکلرود و اوشیان می باشد که شامل 64 روستا است .
نقاط زیارتی و تاریخی و گردشگری :
1-منطقه جنگلی و کوهستانی سرولات (در چابکسر) بارودی بسیار پرآب و زلال که نزدیکی آن به دریا تلفیقی از یک شاهکار طبیعت می‌‌باشد.
2-منطقه ییلاقی جواهر دشت: جواهردشت جواهری در خطه سرسبز گیلان است. سرزمین زیبای جواهردشت در ۲۶ کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق استان گیلان و در شهرستان رودسر واقع شده است. طبیعت بکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و… همه و همه در این منطقه زیبا در شرق گیلان جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی را به سوی خود بکشاند. فاصله سیاهکلرود تا جواهر دشت از میان جنگل های انبوه و درختان سربه فلک کشیده و رودخانه و دره و کوه می گذرد، با این که باید از مسیر جاده خاکی بگذریم اما سرسبزی، این مشکل را هموار می کند و در یک چشم به هم زدن از مسیر ۲ ساعته رد شده و به محله زیبای جواهردشت می رسیم.طبیعت زیبا، باصفا و دیدنی جواهر دشت قلب ها را گرفتار و پایبند خویش می سازد. این همه نشاط و سرور و جنب و جوش را باید مرهون هوای سالم و روح بخش کوهستانی جواهر دشت بود. سبزه زارانی چون ناصره دشت، لووه سر و… هر بیننده و پرنده و چرنده را به تحرک و نشاط وامی دارد.
جواهر دشت، جواهری دیدنی است و هر ایرانی و بخصوص گیلانی مشتاق طبیعت حق دارد برای یکبار هم شده این روستا را ببیند و با مردم خوب و مهربان آنجا که از سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلی، گاوماست و روستاهای دیگر که در فصل تابستان در جواهر دشت اسکان دارند، آشنا شوند. در ضلع جنوبی جواهردشت قله بلند و زیبای سماموس با غرور و سرافرازی قد برافراشته و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا جواهر دشت را در پناه خویش گرفته است. برای رسیدن به قله سماموس حتماً باید یک راهنما از محله به همراه گردشگران و مسافران باشد تا آنان راه را گم نکنند.
به گفته پیران و ریش سفیدان محل، چون در دوران قدیم جواهر نامی دراین آبادی بزرگتری و سروری مردم را داشت به احترام او نام آبادی را جواهردشت نهادند. عده ای دیگر عقیده دارند که چون زمین های دامداری و جنگل های اولیه تبدیل به چمن زار و سبزه زار شد و زیبایی سبزه ها و چشمه سارها و مرغوبیت زمین برای کشت و کار مفید بود از آن رو این محل را جواهر دشت گفتند.
همه ساله مسابقات کشتی گیله مردی و طناب کشی و اسب دوانی و… با مشارکت سازمان میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوصی در این منطقه زیبا برگزار می شود که خیل عظیمی از علاقه مندان و گردشگران را به این منطقه می کشاند. گفتنی است جواهردشت در زمستان به دلیل بارش سهمگین برف خالی از سکنه است.
3-پارک ساحل گل سرخ چابکسر که از ساحل بسیار زیبا و چشم نوازی برخوردار است .
4-چشمه دمکش :در گوشه ای از این سرزمین پهناور و در زیر درخت کهنسالی از گونه افرا، گودال بزرگی قرار دارد که یکی از آثار تماشایی طبیعت به شمار می رود. دیدن این اثر تمامی معادلات ذهنتان را بر هم می ریزد و شما را به دنیای سوال برانگیز خود دعوت می کند.
چشمه دَمکِش یکی از قدیمی ترین جاذبه های این منطقه می باشد .آب این چشمه دارای خواص درمانی می باشد و برای درمان برخی بیماری ها مفید است.همچنین خاص بودن این چشمه سبب شده تا نامش در فهرست آثار ملی ایران قرار گیرد.
آب این چشمه از گودال زیر درخت کهنسال به صورت گردابی خارج می شود و بر روی سنگ های سرخ در طبیعت جاری می گردد. همه چیز تا اینجا کاملا عادی به نظر می رسد اما باید بدانید که آبدهی این چشمه با چشمه های دیگری که تا به حال دیده اید بسیار متفاوت است و قطع و وصل می گردد. به این معنی که گاهی چندین ساعت و یا حتی چندین روز آبی در این چشمه مشاهده نمی شود و به یک باره چندین روز پر از آب می گردد.
برای فهمیدن زمان بالا آمدن آب کافیست در سکوت به صدا ها گوش بسپارید. در این حالت به راحتی می توان صدای جریان آب را شنید و با افزایش صدا از بالا آمدن آب چشمه خبردار شد.هنوز هیچ کس نتوانسته دلیل این نوع آبدهی چشمه را کشف کند و این راز همچنان سر به مهر مانده است.
5-قلعه بندبن واقع در بندبن قاسم آباد رودسر با برجی به ارتفاع 12 متر می باشد. بندبن روستائی زیبا و تاریخی با مردمانی فرهیخته و اهل دانش است که در آن قلعه ای سنگی متعلق به دوران باستان وجود دارد . قدمت این قلعه به هزاران سال پیش باز می گردد که ساکنان این نقطه جغرافیائی از آن به‌عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریائی خود استفاده می کردند . در معماری این قلعه از مواد و ترکیبات خاص و کم نظیری استفاده شده است که با وجود رطوبت شدید هوا ، آنرا تا کنون پابرجا نگاه داشته ، از اطراف این قلعه گنجینهایی کشف شده است . در ابتدای روستای بندبن امامزاده ای واقع است که محل زیارت مومنین می باشد .
6-بقعه آقا سید جعفر ابیض میانده : این بقعه در روستای میانده بخش چابکسر قرار دارد .ازجمله بقاع قابل توجه و اقبال مردم به خصوص شهرستان های تنکابن ، رامسر و رودسر است. فاصله اش با چابکسر در حدود 3 کیلومتر است. بقعه در وسط آبادی میانده قرار دارد . در اطراف آن قبرستان ومزار شهداء است. به وسیله تاکسی با چابکسر ارتباط دارد. جاده آسفالته و مناسب است. در روز عید سعید قربان از شهرستان های اطراف به این محل می آیند و بازار بزرگی برپا می شود تا نزدیک منبع آب و جاده لوله گاز چابکسر امتداد دارد.
7- پارک ساحلی گیشار توسکامحله قاسم آباد
بازار هفتگی :
بازارهای محلی همراه همیشگی تمام شهرها و بخش های گیلان از قدیم الایام تا امروز بوده ، مکانی که به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می شود ، کاسبان و دستفروشان در تمام بازارهای محلی اطراف حاضر می شوند و با به فروش رساندن کالاهای خود امرار معاش می کنند .
در گذشته اکثر قریب به اتفاق این کاسبان و دستفروشان ، کشاورزان و دامداران محلی بودن که محصولات پرورشی خود را برای عرضه به بازار می آوردند ؛ و کم کم به تعداد دستفروشان اضافه شد و اکنون دیگر تمام وسایل خوراکی و پوشاکی و اغلب لوازم خانگی را با تنوعی بسیار زیاد چه از لحاظ کمی و کیفی می توان در بازارهای هفتگی پیدا کرد .در بخش چابکسر نیز روز چهارشنبه بازار هفتگی برپا می شود .
صنایع دستی :
 ازجمله صنایع دستی بخش چابکسر می توان به چادر شب بافی ، نمد مالی ، حصیر بافی و لباس محلی قاسما آبادی اشاره نمود و  انواع مرکبات - نهال و گیاهان زینتی - انواع ترشی ها - چای - برنج و ماهی  هم عمده محصولات تولید شده در این منطقه است که مسافران و گردشگران به عنوان سوغات از این منطقه با خود به شهرهایشان می برند .

دولت و ملت همدلی و همزبانی